Pri objednávke za 20,- eur a viac, poštovné neplatíte. REGISTROVANÍ ZÁKAZNÍCI nakupujú celý prvý rok so zľavou 5% (zľavový kupón s celoročnou platnosťou obdržíte po zrealizovaní prvého nákupu.)

Vosky - ďalší údaj na etikete olivového oleja

Pokračujeme v našom seriáli o kvalite olivového oleja, poďme sa pozrieť na pojem VOSKY (WAXES), ktorý sa často nachádza na etiketách kvalitných výrobkov.
Prítomnosť voskov v olivovom oleji môže ovplyvniť chuť, vôňu a stabilitu oleja, a preto je dôležité udržať túto hodnotu na nízkej úrovni. Olivy obsahujú prírodné vosky, ktoré môžu byť prenesené do oleja počas extrakčného procesu. Vysoká hladina voskov môže spôsobiť, že olej získava náznak voskovitej chuti a textúry, čo môže ovplyvniť jeho celkovú kvalitu. Nízka hladina voskov v olivovom oleji naznačuje, že bol spracovaný s ohľadom na zachovanie čistoty a kvality, a ponecháva olej s jasnou chuťou a vôňou.
Napríklad hodnota menej ako 155 ppm je považovaná za veľmi dobrú a naznačuje, že ide o vysokokvalitný extra panenský olivový olej.
Hodnota 250 ppm (parts per million) voskov v extra panenskom olivovom oleji sa považuje ešte za prijateľnú a neznamená to výrazný negatívny vplyv na chuť alebo kvalitu oleja. V každom prípade by mala byť táto hodnota čo najnižšia.