Pri objednávke za 20,- eur a viac, poštovné neplatíte. REGISTROVANÍ ZÁKAZNÍCI nakupujú celý prvý rok so zľavou 5% (zľavový kupón s celoročnou platnosťou obdržíte po zrealizovaní prvého nákupu.)

Zelený štvrtok a olivový olej

 

ZELENÝ ŠTVRTOK a OLIVOVÝ OLEJ - čo majú spoločné?

 

Sú rôzne teórie pôvodu názvu "Zeleného štvrtku." Zeleň a olivovníky v Getsemanskej záhrade, prešmyčka nemeckého slova Greindonnerstag (plačlivý štvrtok), ale aj ZELENÁ farba OLIVOVÉHO OLEJA, ktorý sa svätí počas omše svätenia olejov a tiež ZELENEJ OLIVY, z ktorej olej pochádza. 

 

OLIVOVNÍK je zároveň symbolom znovuzrodenia a nádeje, keďže má mimoriadnu schopnosť regenerácie po orezaní. Aj zdanlivo drastické prerezanie olivovníka naopak vedie k jeho regenerácii a príležitosti začať odznova. Tiež olivový olej za studena lisovaný vyžaduje k svojmu vzniku maximálny tlak, aby sa z tvrdých olív vylisovalo to najlepšie prírodné liečivo a tekutý zázrak, ako ho pomenoval už Homér. 

OLIVOVNÍK a OLIVA sú symbolom nádeje, znovuzrodenia, vytrvalosti a praktickou ukážkou výroku Friedricha Nietzscheho: "ČO ŤA NEZABIJE, TO ŤA POSILNÍ". 

 

Tradíciou je pripravovať a konzumovať v tento deň zelené jedlá, dajte si teda za lyžičku olivového oleja :-)